Bár idén elmaradt a nagyszabású tűzijáték, épp időszerű megemlékezni a magyar pirotechnika úttörőjéről, Janitsáry Ivánról.
Magyarjainknak nem kellett messzire menniük, hogy eltanulják a tűzijáték készítés titkait. Az osztrák Stuwer család a XVIII. század végén és a XIX. században a művészi pirotechnika koronázatlan királyai voltak. Beutazták Európa csaknem minden országát, és csodás produkcióikkal elkápráztatták az emberek tömegeit. Bécstől Szentpétervárig ismerték híres tűzművészetüket. A dinasztia első tagja, Johann Georg Stuwer bajor származású, ingolstadti születésű tűzszerész tiszt volt, aki kitanulva a brandenburgi tüzérek hagyományos pirotechnikai művészetét, az 1770-es években Bécsben telepedett le. Első bemutatkozásával egy csapásra meghódította a város népét és az uralkodó köröket is. ![]()
Magyarországon is többször megfordult, tűzijátékával minden jelentősebb társadalmi-politikai ünnepélyen szerepelt. Johann Georg Stuwer kiváló szakmai képessége tovább élt fiában: Kaspar Stuwerben, de különösképpen unokájában és dédunokájában, az idősebbik és az ifjabbik Anton Stuwerben.
Az idősebb Anton Stuwer volt az, akit a Batthyány-kormány az 1848-as szabadságharc alatt a katonai rakéták készítésére felkért. 1849 után is többször megfordult Magyarországon tűzijátékrendezvényeivel. A fiatalabbik Anton Stuwert is igen megkedvelték a magyarok. Többször kapott meghívást a Népkertbe, az Állatkertbe, jégünnepségekre tűzijáték rendezésére. A híres franica Blondin kötéltáncos rakétamutatványaiban is közreműködött. Magyar nyelven is jelent meg könyve „A tűzművészet” címmel.
Stuwer csodás tűzijátékából kapott kedvet két későbbi magyar neves tűzszerész: Emmerling Adolf és id. Janitsáry Iván gyógyszerész. Az előbbi Pesterzsébeten a Vágóhíd utca 17. szám alatt gyárat létesített, a gróf Károlyi — a mai Ferenczy István — utca 26. szám alatt pedig üzlethelyiséget. Tűzijátékot, lampionokat, farsangi és színházi jelmezeket lehetett nála vásárolni.
Dragomiresti Janitsáry Iván gyógyszerész Rákosszentmihályon kísérleti
pirotechnikai laboratóriumot rendezett be. A pirotechnika világhírű úttörője, örök kísérletező és fejlesztő volt.
Nagyapja görög származású komáromi gabonakereskedő, a magyarországi hajózás pályatörője. Nagybátyja, Janitsáry Sándor országgyűlési képviselő. Iván 1869-ben Dunapentelén született. Gyógyszerészmesteri oklevelet szerzett, majd gyakornoki idejét Bécsben töltötte. Összegyűjtötte a világ minden táján fellelhető pirotechnikai irodalmat, a legritkább és legbecsesebb szakkönyvtára volt. Az öszegyűjtött recepteket kipróbálta és a tapasztalatokat összesítette. Számos technológai eljárást dolgozott ki üzemében. Budapesten a Váci úton volt Phönix nevű gyógyszertára. Idejében ő volt a legkomolyabb, legmagasabb színvonalú pirotechnikus, aki a hazai tűzijátékokat rendezte.
![]()
Végtelenül sokoldalú,
kivételes személyiség volt. Kerékpározott, majd
ő hozta be Magyarországra az első Hildebrandt—Wolfmüller típusú motorkerékpárt. Az 1899-ben Budapesten megrendezett motorversenyen első helyezést ért el az egyik versenyszámban. Így írtak róla a korabeli lapok: “Kerékpár és motorverseny. A csömöri úti versenypályán ma délután fél négykor tartotta a Budapesti Torna-Klub országos kerékpár,- és motorversenyét. A motoros háromkerekűek versenyében Janitsáry Iván (Automobil-Klub) aratott könnyű győzelmet. A rendezés jó volt, csak az eső zavarta meg kissé a nagyszámú közönség mulatságát.” 1899 június 2.
Talán legfontosabb találmánya az I. világháborúban elterjedt, Pirolit névre keresztelt szilárd spiritusz kocka.
A kész szilárd spiritusz darab bárhol meggyújtható volt, így főzésre, felmelegítésre kiválóan felhasználható. Életmentő volt a harctéren.
Abban a szerencsében volt részem, hogy én állíthattam össze családfáját leszármazottja megbízásából. Hihetetlen élmény volt összegyűjteni a róla és családjáról szóló érdekességeket, ősei nyomába eredni. 1934-ben, 65 éves korában váratlanul hunyt el Budapesten.
Képek forrása wikipedia és picjumbo képe a pixabay-en
Stuwer családról forrásanyag: Élet és Tudomány, 1974. 33.szám
Ismerd meg a múltad, ismerd meg Önmagad!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: