Kik az őseink?-Családfakutatási szolgáltatás

Tűzijáték rendező, motorversenyző, feltaláló-Ki lehet Ő?

Bár idén elmaradt a nagyszabású tűzijáték, épp időszerű megemlékezni a magyar pirotechnika úttörőjéről, Janitsáry Ivánról. Magyarjainknak nem kellett messzire menniük, hogy eltanulják  a tűzijáték készítés titkait.  Az osztrák Stuwer család a XVIII. század végén és a XIX. században a művészi pirotechnika koronázatlan királyai voltak. Beutazták Európa csaknem minden országát, és csodás produkcióikkal elkápráztatták az emberek… Tovább »

A szekrény feltárta titkát-Családfakutatás egy szekrény körül

art deco szekrény Hogyan jutottam el egy régi szekrényajtótól egy vasúti váltókezelő haláláig? Hát így!: Az egyik népszerű bútorfestős csoportban tettek közzé egy nagyon érdekes fotót. Szombathelyről származó régi ruhásszekrény felújítása közben, a szekrényajtó belső felén egy kézzel írt családfára bukkant a szekrény kedves, új tulajdonosa. Pláski Lajos és családja születési és halotti bejegyzései voltak feljegyezve. Természetesen, mint… Tovább »

Középkori esküvőszervezés

A középkorban az esküvő napjáról nem az ifjú pár döntött közösen, hanem a vőlegény tűzte ki a nevezetes  napot, majd jövendőbeli apósának megüzente. Ezután kezdetét vette a megannyi előkészület, mind férfi vezénylet alatt!  Még a meghívásnak is megadták a módját! Ügyelni kellett arra, hogy az esküvői meghívó eljutott-e legalább kétszer minden meghívott rokonhoz, ismerőshöz! A csak egyszeri… Tovább »

Egy különleges barátság története – Marilyn Monroe és Ella Fitzgerald

Marilyn Monroe es Ella Fitzgerald Az 50-es években közel sem volt egyszerű afro-amerikai énekesként karriert építeni Hollywoodban. Ki tudja, Ella Fitzgeraldnak sikerült volna -e kitörni a kis éjszakai jazz klubok világából és bekerülni az elismert sztárok közé, ha nem segít neki jó barátnője, Marilyn Monroe.  Marilyn szenvedélyes jazz rajongó volt.  Gyakran látogatott éjszakai klubokba, ahol szembesült azzal, hogy az afro-amerikai zenészek… Tovább »

Tilos a csók! -Lánykérés a középkorban

Tilos a csók!-lánykérés a középkorban Flörtölés, “járás”, hosszú távú udvarolgatás-  a XVI. századi lányos szülők számára ismeretlen fogalmak voltak.  Úgy vélekedtek, hogy férjvadászatra semmi szükség; a háztartás, szövés-fonás, hímzés, varrás, csipkeverés körüli rengeteg  munkára kell összpontosítani,  kérő pedig majd úgyis akad!  A régi magyar szokások szerint lányos házhoz rokonokon kívül más fiatalember nem járhatott.  A fiú részéről ez óriási sértés lett… Tovább »

Amulett, talizmán, vagy színek? – Mi hoz szerencsét?

kínai menyasszony Minden kornak és minden népnek megvolt a maga bűvös erejű amulettje, talizmánja, amellyel igyekezett védekezni a sors és a képzelt démonok rontó hatása ellen. A fügefalevél, mellyel az ókori szobrászok és festők meztelen alakjaikat leplezni szokták, ősrégi népi babonával van összefüggésben. A régi Egyiptomban az emberek bűvös erőt tulajdonítottak a fügefának, el is nevezték a… Tovább »

Egy árva kislány hihetetlen felmenői – irány Brazília!

kislány Többször kérdeztétek már, hogy volt –e valamilyen érdekes történet, amivel találkoztam családfakutatásaim során. Hát persze, volt több is, hogy is ne lett volna, mikor több ezer emberi sorssal találkozom, mint egy időutazó! Mégis úgy gondolom, stílusosan a legérdekesebbel kezdem! Fogadjátok szeretettel! Évekkel ezelőtt egyik Megbízóm szerette volna elhunyt nagymamája kívánságát utólagosan teljesíteni a segítségemmel. A… Tovább »

Foglalkozása: vízimolnár – pontosan kik voltak ők?

molnár Családfakutatási megbízásom során nem győzök „üldözni” egy családot. Egy környéken belül hol az egyik, hol a másik településen anyakönyveztették a sorban születő gyermekeiket. Az apa foglalkozása vízimolnár. A saját felmenőim között is volt vízimolnár, de eddig még nem néztem utána ennek a mesterségnek. Miért vándoroltak ennyit? A vízimalmok hazánkban a XI-XII. században honosodtak meg, 1873-ra… Tovább »

Kötött holmiban már az ókorban is!

A családfakutatás mellett kedvenc időtöltésem a kötés és horgolás. Hihetetlen, de a legrégebbi kötött holmi az időszámításunk szerint IV-V. századból való. De ez még mind semmi! Időszámításunk előtt XIX. századból származó falfestményen a nőalakok rövid kötött kabátkát viselnek..   Úgy tűnik, Homérosz Iliászának és Odüsszeiájának keletkezésekor is ismerték a kötést: a kérők által sürgetett, Odüsszeuszra… Tovább »

Álnéven túlélni – egy zsidó kislány megmenekülése

kislány Legutóbbi kedves Megbízóm már az első telefonbeszélgetésünk alkalmával felébresztette a kíváncsiságom és egy olyan történetet vázolt, amibe beleborzongtam.  Arra gondoltam, “na ha sikerül ebből valamit kiderítenem ez lesz a következő, amiről írni fogok az oldalamon nektek”! És… bebizonyosodott, hogy a vadász ösztöneim megint nem hagytak cserben!  Megbízóm nagymamájáról az a hír járta, hogy nem azon… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!