Kik az őseink?-Családfakutatási szolgáltatás

A szekrény feltárta titkát-Családfakutatás egy szekrény körül

Hogyan jutottam el egy régi szekrényajtótól egy vasúti váltókezelő haláláig? Hát így!:

Az egyik népszerű bútorfestős csoportban tettek közzé egy nagyon érdekes fotót. Szombathelyről származó régi ruhásszekrény felújítása közben, a szekrényajtó belső felén egy kézzel írt családfára bukkant a szekrény kedves, új tulajdonosa. Pláski Lajos és családja születési és halotti bejegyzései voltak feljegyezve.Plaski családfa

Természetesen, mint lelkes családfakutatónak,  felkeltette a kíváncsiságomat, hogy utána nézzek, ki volt ez a Pláski család, olyan ritka ez a név!

Hamarosan el is csíptem egy szálat! Pláski Lajos szülei Vas megyéből, Dömötöri településről származtak. Ott születtek és ott is volt az esküvőjük 1890-ben. Ekkor az édesapa még, mint napszámos szerepelt az anyakönyvben. Sorra születtek a gyermekeik. 1894-re az édesapát már, mint vasúti őrt jegyzik. Érdekes, hogy a gyerekek születési helyével nyomon tudjuk követni a család lakhelyét, mintha vasútállomásról- vasútállomásra mentek volna. Gondolom, mikor épp hová helyezték a családfőt.

Dömötöri, Balatoncsehi, Lajos nevű fiuk 1899-ben Fonyódon született például. Ő vitte tovább a vasutas szakmát a családban. Feltételezhetően már vasutasnak is tanult.

 

art deco szekrény

1928-ban házasodott meg. A szekrény, stílusából következtetve, a 20-as években készülhetett. Hálószobaszekrény, kettő is van belőle. Egy hálószobabútor garnitúra részei. Talán nászajándékba kapta az ifjú pár? Vagy friss házasként maguk vették? Ki tudja?

 

Három gyermek születését jegyezték fel az ajtólapra. Közben egy névváltoztatásra is sor került a harmincas években.  Szomorúan láttam, hogy a legkisebb gyermek születése után fél évvel az édesapa igen fiatalon, 41 éves korában meghalt. Utánanézem és megtaláltam, hogy akkor épp Mezőlakon élt a család.

mezőlak vasútállomás

Mezőlaki állomás Forrás: vasutallomasok.hu

A korabeli újság írt is a halálesetről: „Halál a sínek mellett 

A szomszédos Mezőlak község vasúti állomásán tragikus körülmények között meghalt Pados Lajos mezőlaki vasutas.  Szolgálatteljesítés közben érte utol a halál a népszerű vasutast, aki a sínek mellett egy tehervonat szétkapcsolásánál akart közreműködni, de hirtelen rosszullét fogta el, összeesett és meghalt. Szívszélhűdés volt a halál oka. Nagy részvét mellett temették el.” -Forrás: Pápa és vidéke, 1941. november 23.

 

A tragikus haláleset után a család talán Szombathelyre költözött, a fiatal özvegy szülőhelyére. A szekrény hátlapján lévő Magyar Királyi Államvasutak címkéje erre utal, a szekrényeket vasúton szállították Mezőlakról Szombathelyre.vasúti cimke

Hogy a rákövetkező 80 évben hol voltak, kinek az az otthonát szépítették, nem tudni.

Az viszont bizonyos, hogy a  szekrény új köntösben, új gazdájánál Sobor községben kezdi hamarosan második virágkorát. Természetesen a családfát az ajtón tisztelettel, örökül meghagyva az utókornak. 

UPDATE! FRISS HÍR! 

A cikk megírása óta jelentkezett egy Pláski rokon Sopronból!!! Idézem: 

” Pláski Lajos a dédmamám, Pláski Anna testvére volt! Küldök egy fotót róla és a férjéről! Ők Vasváron telepedtek le, dédpapa is vasutas volt!! Sőt, az ő fiúk, a nagymamám testvére is!
Úgy örülök és hálás vagyok neked, hogy egy ilyen sztorit prezentáltál, és épp a felmenőimről! Köszönöm! Csaknem hihetetlen!”Köszönöm! Ilyenkor érzem úgy, hogy megéri a sok fáradság, energia, amit a kutatásnak szentelek! Ezúttal, “csak úgy”, színtiszta lelkesedésből!  
 

Nektek is van érdekes helyre lejegyzett családfátok? Általában a családi Bibliába szokták beírni a családi eseményeket, szekrényajtón én mindenesetre még nem láttam! Várom a kommenteket!

Ha pedig Te is szeretnéd ha kikutatnám a családfád, keress bizalommal

 

A kiemelt kép forrása Pixabay 

Foglalkozása: vízimolnár – pontosan kik voltak ők?

Családfakutatási megbízásom során nem győzök „üldözni” egy családot. Egy környéken belül hol az egyik, hol a másik településen anyakönyveztették a sorban születő gyermekeiket. Az apa foglalkozása vízimolnár. A saját felmenőim között is volt vízimolnár, de eddig még nem néztem utána ennek a mesterségnek. Miért vándoroltak ennyit?

A vízimalmok hazánkban a XI-XII. században honosodtak meg, 1873-ra 17 249 vízimalom őrölte a gabonát. A vízimalmok főbb képviselői a parti malmok és a hajómalmok.

A parti malmok helyhez kötött építmények, amelyek patakok mellett, a folyók felső és középszakaszán vagy pedig malomcsatornákon létesültek.molnár

A hajómalmok viszont vízen úszó építmények, amelyek a nagy vízhozamú folyók mozgási energiáját hasznosították. Előnyük a parti malmokkal szemben az volt, hogy alkalmazkodtak a változó vízálláshoz, vándorolhattak és az éppen legkedvezőbb partszakasz mellett köthettek ki a folyón (hoppá! Itt van a kutya elásva! Ezért jöttek-mentek annyit ezek az ősök!). A hajómalmok kora tavasztól késő őszig őröltek. A hajómalomhoz dereglyével szállították a gazdák a szemes terményt, majd vitték ki a partra a lisztet. A hajómalmok a telet védett öblökben vagy folyóparton töltötték, és a jégzajlások elmúltával ismét megjelentek a nyílt vizeken.

A vízimolnárok élete igen nehéz volt. Sokoldalú emberekből lehettek csak igazán jó molnárok. Érteniük kellett a gabonához, őrleményekhez, a liszthez, a malom berendezéséhez. A malomépítéshez kapcsolódó többi mesterségben, mint az asztalos, ács, hajóács, kőfaragó és vízmester szakmákban is otthon voltak. Ismerniük kellett a vizet, a hajók járását, a sodrást, az örvényeket, a víz felhajtó erejét, még a csillagok járását is. A sok evezéstől, zsákolástól megerősödtek. Sokat voltak a jó levegőn, azonban a lisztpor gyakran támadta meg a malomban dolgozók tüdejét.

Céheik szabályzata védte a mesterek jogait és részletekbe menően meghatározta az ipar űzésének lehetőségeit.

A malmot csak a molnármester vezethette. Két segéddel dolgozhatott, akiket a céh 2 év tanonckodás után szabadított fel. A szakma legalsó fokán az inas állt, aki ki volt szolgáltatva a mester és a legények kénye-kedvének. Ha a malmot külső segítség nélkül egy család üzemeltette akkor nagy bajban voltak, ha a mester meghalt és nem volt molnártanonc fia, aki már felszabadult. A malmot nem volt így, aki tovább vezesse. Az iparengedély az özvegyet illette, de ő nem vezethette. Ki kellett adni a malmot felesbe egy részesmolnárnak. Mivel a malom nem az övé volt, nem is úgy vigyázott rá, a malom bevételéből kapott a forgalomhoz mért fizetést.

A község lakosságának kis hányadát képező molnárok az átlagosnál jobb körülmények között éltek. A molnáré volt az őrlésért kapott tized. A molnársegéd javadalma egy századrész volt, hozzá jöttek még a korpa, és az összesöpört alja liszt is, amivel hízlalhatott.

A hajómalmokat a múlt században a gőzmalmok szorították ki. Napjainkra, tudomásom szerint, sajnos nem maradt egyetlen ilyen típusú malom sem a vizeinken.

Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg! Köszönöm!

Kötött holmiban már az ókorban is!

A családfakutatás mellett kedvenc időtöltésem a kötés és horgolás. Hihetetlen, de a legrégebbi kötött holmi az időszámításunk szerint IV-V. századból való. De ez még mind semmi! Időszámításunk előtt XIX. századból származó falfestményen a nőalakok rövid kötött kabátkát viselnek..
 
Úgy tűnik, Homérosz Iliászának és Odüsszeiájának keletkezésekor is ismerték a kötést: a kérők által sürgetett, Odüsszeuszra váró Pénelopé azzal hárította el a kérők ostromát, hogy csak akkor megy férjhez, ha elkészíti köntösét. Csakhogy éjfélkor fölfejtette azt, amit nappal készített, márpedig csak a kötést lehet gyorsan és károsodás nélkül fölfejteni, a szövést nem. (Ha már Homérosznál tartunk,  Odüsszeusz piros öve sem véletlenül piros! )
 
A XIII. századig kevés lelet maradt fenn. A kötés ebben az időszakban főként Keleten és az arab kultúra országaiban fejlődött. A keresztes hadjáratok nagyban hozzájárultak, hogy Európában is elterjedjen ez a kézimunka. A XVI. században már Európa – szerte ismerik a kötést, és a kötött termékek-különösen a kötött harisnyák- nagy népszerűségnek örvendenek a királyi udvarokban és nemesi körökben. (lásd kép, VIII. Henrik csinos harisnyás lábát Hans Holbein 1537-e festményén).
 
A kötőmesterség eleinte férfimunka volt, s a mesterek a nők kunkurenciája ellen külön egyezményekkel védekeztek. Csak később, amikor a kötés szélesebb körökben is elterjedt , kezdtek el a nők is foglalkozni vele. A kötés kis közösségekben úgy folyt, mint a fonás a fonókban.
1589-től, az angol William Lee találmánya nyomán készítették csaknem valamennyi kötőgépet. A fejlődésnek hosszú időre volt szüksége, s csak a XIX. században került sor a kötőipar gépesítésére.
 
A kézi kötés azonban továbbra is nagy népszerűségnek örvend! A művészi kivitelezésű, kézzel kötött divatáru minden korban közkedvelt! Kössünk hát Hölgyeim és Uraim!
Kép forrása, wikipedia.

Álnéven túlélni – egy zsidó kislány megmenekülése

Legutóbbi kedves Megbízóm már az első telefonbeszélgetésünk alkalmával felébresztette a kíváncsiságom és egy olyan történetet vázolt, amibe beleborzongtam.  Arra gondoltam, “na ha sikerül ebből valamit kiderítenem ez lesz a következő, amiről írni fogok az oldalamon nektek”! És… bebizonyosodott, hogy a vadász ösztöneim megint nem hagytak cserben

Megbízóm nagymamájáról az a hír járta, hogy nem azon a néven látta meg a napvilágot,  amilyen néven ismert volt a családja számára. Keringett egy történet arról is, hogy zsidó származású volt és a II. világháború idején megkapta egy korban egyező katolikus kislány papírjait,  amivel át tudta vészelni az akkori zavaros időket. Rebesgetett egy női nevet, ahogy emlékei szerint a szülőanyját hívták. Arra is emlékezett, hogy körülbelül mikor halt meg.

Mint megtudtam, a család élete már 100 éve egy Szondi utcai bérházban zajlik a VI. kerületben, itt lakott a nagymama is annak idején.

Nekiláttam hát a VI. kerületi anyakönyvek átvizsgálásának. Volt egy női nevem és egy körülbelüli évszámom, amikor meghalt.

Hm… Volt egy találatom!

Az állítólagos édesanya 1930-ban hunyt el 29 éves korában “szívbajban”, hajadonként. Megtudtam azt is, hogy ettől függetlenül született egy kislánya valamikor, ezek szerint leányanyaként szülte, de az apa a nevére vette a gyermeket. A Szinyei Merse Pál utcában élt és kenyeres lányként dolgozott. (Mit jelenthetett ez akkoriban? Ő hordta szét a pékárut a környéken? Várom az ötleteket kommentben!)

Leellenőriztem, az édesanya pont 150 méterre lakott a bizonyos Szondi utcai háztól. Éreztem, hogy ilyen véletlenek nincsenek, tovább kutattam hát. Meg is találtam a kenyeres kisasszony felmenőit egészen a Budapesten praktizáló, 1812-ben Pozsonyban született orvos dédapáig. De ez a történet szempontjából lényegtegtelen is. 

Amivel biztossá vált, hogy a megtalált hölgy valóban a keresett édesanya az annak a felfedezésemnek köszönhető, hogy létezett a hölgynek egy bátyja is. Ez a testvérbáty 1920-ban házasodott és hogy-hogy nem, abban a bizonyos Szondi utcai házban élt!! Ennyit a véletlenekről, amik ugye nincsenek!

A történet további része puszta feltételezés.

Az édesanya 1930-ban bekövetkezett halálakor valószínűsíthető, hogy a testvérbáty fogadta magához az apa és anya nélkül maradt kislányt a Szondi utcai lakásukba. Itt élt szomszédként állítólag az a család, akinek sejthetően meghalt a lányuk (vagy távolabbi rokon lány?), és ennek a zsidó árvának adták a papírjait.

A történetet még tudom fűszerezni egy kis romantikával is.. A friss nevet/ és családot kapott kislány és a vadi új “testvére” egy csinos fiatalember egymásba szeretett és összeházasodott! Hogy hogyan, azt nem tudni és a család sem adta elő a hivatalos anyakönyveket, hisz két édestestvér nyilván nem házasodhatott.. Ez a rész maradjon is homályban!

Hab a tortán.. eltelt húsz év, az eset után, és a pár fia autószerelőként dolgozott a Szinyei Merse Pál utcában. Arra járt egy fiatal lány, akinek elgurult a szatyrából egy alma almaegyenesen a fiú lába elé… Hát… még egy szerelem szövődött az utcában, későbbi gyermekáldással!

Nem tudom, hová lehet ezt még fokozni! Mindenesetre nagyon örülök, hogy megint segítettem megoldani egy családi rejtélyt! A család másik ágát még ki se kutattam, most állok neki! Ott is lesz állítólag pár izgalmas sztori, jövök majd velük!

Ha nálatok is kering kinyomozni való mendemonda, “családi titok” keress bátran!

Te adod a sztorit és a fennmaradt tényeket, én pedig adom a szakértelmem és a lelkesedésem!

Ha úgy érzed mást is érdekelhet ez a lehetőség, oszd meg kérlek a cikket! Köszönöm!

A fotó forrása flickr.com, nem a szóban forgó kislányt ábrázolja! Valamint pixabay.

#kikazőseink #családfakutatás

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!