Kik az őseink?-Családfakutatási szolgáltatás

Középkori esküvőszervezés

A középkorban az esküvő napjáról nem az ifjú pár döntött közösen, hanem a vőlegény tűzte ki a nevezetes  napot, majd jövendőbeli apósának megüzente. Ezután kezdetét vette a megannyi előkészület, mind férfi vezénylet alatt!  Még a meghívásnak is megadták a módját! Ügyelni kellett arra, hogy az esküvői meghívó eljutott-e legalább kétszer minden meghívott rokonhoz, ismerőshöz! A csak egyszeri meghívás sértés-számba ment; a szíves vendéglátást a másodszori meghívás bizonyította. A  messzebb lakó rokonokat nagyon is illett az esküvő előtt legalább egy hónappal meghívni.  Fel kellett készülni az akár egy hétig is tartó vigadalomra, mind étellel, mind szállással. Nem kis feladat volt mindent megszervezni már akkoriban sem!

Mikor végre elérkezett a nagy nap, kik voltak hát a páron kívül a főszereplők? Lássuk! 

középkori vár

A főgazda

Násznagyról, vőfélyről ma is hallani, de főgazdákról,  algazdákról ma már semmit sem tudunk. A vőlegénynek is volt főgazdája, úgyszintén külön a lányos háznak. Mindegyik hosszú, aranyra festett pálcával járt-kelt.

Amikor a vőlegény főgazdája — valamelyik úri barátja — a sirató est utáni reggelen parancsot adott az indulásra, a násznép felkerekedett, hogy eljusson a menyasszonyi házhoz legközelebbi faluba. Eddig a faluig a vőlegény gazdag szerszámú lovon lovagolt, de hatlovas hintó haladt utána, mert nem illett volna lóháton érkezni a lányos ház elé. Mielőtt pedig hintóba ült, futárt menesztett a lányos házhoz: jöhet-e már a vőlegény násznépestül?

Esküvő ló

Ha azzal a hírrel tért vissza a futár, hogy a menyasszonyéknál semmi akadály nem merült föl, akkor a vőlegény elindulhatott a hintóval a násznagy és a vőfély kíséretében.  Előtte diszmenet:  az élen két kacagányos ifjú lóháton, utánuk török síposok, dobosok, trombitások. (A cigányzenét mindig szerette  a magyar, de nem a nászmenetben.) A menetet díszruhás szolgák és ékes paripák zárták. 

A násznagy

A vőlegény közeli rokona, a lakodalmas menet vezetője, a lakodalmas házba ő lép be elsőnek. Az  ő tiszte a lány kikérése.  A násznagy intézi az ünnepi beszédet az örömszülőkhöz, a tánc megkezdésére ő ad jelt azzal, hogy az első táncot eljárja a nászolú asszonnyal, aki a menyasszonynak a lakodalmas asztalnál díszelgő édesanyját helyettesíti háziasszonyi teendőkben.

A vőfély

A násznagynál fiatalabb férfi.  Ha az esküvői ünnepségre szakállt növesztett, azt mindenki nagy tisztességnek tekintette. A vőfély nem ment egészen a lányos házig hintón. Útközben lóra szállt, úgy vitte a menyasszonynak a vőlegény ajándékát, ő adta az első napi mulatság után a vőlegény kezére a menyasszonyt. A hagyomány szerint ő vágta le karddal a menyasszony fejéről a gyöngyös, drágaköves koszorút.

Az algazda

Az algazdák — szintén úri barátok — nem foglaltak helyet az asztalnál, hanem zöldre festett pálcával ügyeitek a rendre s kínálták a vendégeket

Középkori kastély

A vendégnek meg kellett várnia, hogy megkínálják. Ha valamelyik algazda netán olyasmit talált mondani a vendégnek: “Sohase kináltassa magát!” — ez súlyos sértés volt. Magyar ember mindig megkívánt bizonyos szertartásosságot. 

Ülésrend

Az asztalőn a vőlegény ült, mellette a menyecske-feleség, aki annak jeléül, hogy csak az urával törődik,  a lakomán egyetlen falatot sem evett. Közvetlenül mellette a nászoló asszony ült; a vőlegény másik oldalán a násznagy foglalt helyet, lejebb a vőfély

A menyasszonytánc

A fiatal asszony a lakodalma első napján a férj iránti tiszteletből nem táncolt, csak sétált a táncoló ura mellettKözépkori táncA menyasszonytánc sokáig eltartott;  a fiatalasszony mulatozó férje mellől meg is szökhetett egy kicsit aludni, majd hajnalban nótával keltették fel.

Menyegzőt legalább egy hétig ültek. Főúri lakodalmak alkalmával elképesztő mennyiségű étel-ital fogyott. Legközelebb ezekről fogok írni. Ha szeretsz olvasni a régmúlt időkről, látogass vissza az oldalamra! 

Ha pedig az is felkeltette az érdeklődésed, hogy hogyan zajlott a lánykérés a középkorban, itt olvashatsz róla részletesebben! 

A képek forrása pixabay.com és piqsels.com

Egy árva kislány hihetetlen felmenői – irány Brazília!

Többször kérdeztétek már, hogy volt –e valamilyen érdekes történet, amivel találkoztam családfakutatásaim során. Hát persze, volt több is, hogy is ne lett volna, mikor több ezer emberi sorssal találkozom, mint egy időutazó! Mégis úgy gondolom, stílusosan a legérdekesebbel kezdem! Fogadjátok szeretettel!

Évekkel ezelőtt egyik Megbízóm szerette volna elhunyt nagymamája kívánságát utólagosan teljesíteni a segítségemmel. A nagymama azt mesélte, hogy 1909-ben az egyik budapesti kórházban hagyták őt a szülei, lemondtak róla. A kislányt egy vidéki bábaasszony fogadta magához, akinél ha nem is mostoha sors, de nem is túl vidám gyerekkor jutott neki osztályrészül.4 elemi osztályt végzett, majd máris munkába állt. Érdekes, hogy foglalkozásául olyan hivatást választott, ami az elhagyott, árva gyerekekhez volt kapcsolható. Korán férjhez ment és családot alapított.

Az azonban sosem hagyta nyugodni, hogy kik voltak a szülei, miért mondtak le róla? A születési anyakönyve alapján annyi kiderült számára, hogy a szülők angolok voltak. A 60-as évek elején a Vöröskereszt segítségével próbálta megkeresni őket Angliában, sajnos sikertelenül.

Miután megismertem a történetet a legnagyobb önbizalommal és lelkesedéssel vetettem bele magam a kutatásba: majd én kiderítem, hogy történtek az események, ennyivel igazán tartozunk a hölgynek!!! Hát…., sajnos nem jutottam az ég adta világon semmire, csak arra, hogy mind a születési anyakönyvi kivonatban, mind az eredeti anyakönyvi bejegyzésben az anya neve igen bonyolult és az írásmódja nem is egyezik a két helyen. Mint utóbb kiderült, innen származott a Vöröskereszt sikertelen keresési kísérlete, az anya vezetéknevének helyesírása kifogott rajtuk!

Eltelt pár év, a kudarc nem hagyott sose nyugodni. Időről időre újra nekiláttam a kutatásnak, hátha előbbre jutok. Közben a nemzetközi családfakutatói oldalak is bővültek és eljutottunk 2017-be….

2017-ben megint belemélyedtem a kutatásba. Valahogy éreztem, hogy az anya vezetékneve körül nem stimmel valami. Mindenre hasonlított, csak angol névre nem! Próbálgattam hát többféle írásmóddal, volt pár találat, de egyik sem volt az igazi.

És egyszer csak, a sokadik próbálkozásra hirtelen egy csoda folytán ott volt előttem a szülők nevel!

Hirtelen fel sem fogta az agyam, mit látok! Azt hittem, menten elájulok! Te jó ég, nyomon vagyok!!! Ezek szerint az eltelt évek alatt az angol felmenők rokonsága elkezdte összeírni a családfájukat és az én őspárom is szerepelt náluk!

Azonnal írtam az angol családfakutatónak, hogy ki vagyok, honnan és milyen ügyben kérem a segítségét.

Pár nap múlva megdöbbenve válaszolt. A szélesebb családi kör nem is tudott a Budapesten felejtett gyermekről!Budapest, LánchídSőt, magyarországi tartózkodásuk után hazatérve a pár senkinek nem dicsekedett el a történtekkel, csak csendben elváltak.

Mint kiderült, a kétgyerekes házaspár 1908-ban kelt útra Magyarország irányába, hogy megromlott kapcsolatukat helyrehozzák. A férj ugyanis rajtakapta hitvesét valaki mással, de adott még egy esélyt maguknak.

A fővárosba érkezve a férj szakácsként helyezkedett el egy jó nevű szállodában. Otthon lévő feleségére őrülten féltékeny volt. Nem tudhatni a teljes igazságot, csak találgatni lehet, hogy a rákövetkező évben született kislány sorsáról miért döntöttek így. Talán úgy érezték, hogy a kapcsolatuk menthetetlen, ne bonyolítsák még egy gyerekkel? Vagy a féltékenység megint csak jogos volt és más volt az apa? Mindenesetre a férjben volt annyi becsület, hogy a nevére vette a kislányt.

Sajnos sosem fogjuk már megtudni a kiváltó okokat, amik oda vezettek, hogy a szülés után kislányukat a kórházban hagyják és szó szerint angolosan távozzanak! Londonba térve beadták a válókeresetet és csendben elváltak.

De hogy a most élő rokonság mit mesélt a családról? Egy hihetetlen történettel tudtam Megbízóm elé állni!

Lánc, vasláncAz 1700-as évek elejéig vezethető vissza a családfa, méghozzá Brazíliába! Ott született a mi kislányunk dédapja, egy dúsgazdag ültetvényes és rabszolgakereskedő! Törvénytelen fia hajókkal kereskedett, az 1850-es években érkezett Londonba. Sajnos összerúgta a port az apjával, aki kitagadta az örökségből. A többi testvér viszont tetemes vagyont örökölt. Ennek következtében miközben a mi elfeledett kislányunk 4 osztály elvégzése után munkába állt, az unokatestvérei kitűnőre diplomáztak Cambridge-ben és tudósok, jogászok lettek, az arisztokrácia krémjéhez tartoztak…

Az is milyen érdekes, hogy a mi kis árvánk korán férjhez ment, gyermeke született és ő is magához vett egy árva kislányt. Ez a kislány felnőve Angliában telepedett le… őt látogatta meg a 60-as években a hölgy, amikor is a Vöröskereszttel kerestette a saját szüleit. Ha nincs a névelírás, még találkozhatott volna az édesanyjával, aki élt még akkor..

Az angol családfakutatótól még fényképet is kaptam az ősökről! Hihetetlen, de Megbízóm vonásai hasonlítanak rá! Hiába, a genetika!

Bár a fényes örökségből nem tudtam egy fityinget sem megszerezni Megbízóm számára bármennyire is lelkes családfakutató vagyok, azért a kitartásommal elért eredményeknek végtelenül örült! És számomra ez a lényeg!

Ha Te is szeretnéd, hogy segítsek őseid felkutatásában, keress bátran!

Ha tetszett a cikk, oszd meg kérlek! Köszönöm!

A képek forrása pixabay.com

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!